starostwo powiatowe w sochaczewie

powiat sochaczew

Aktualności Kontakt o nas OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE piecza zastępcza "BĄDŹ NADZIEJĄ NA MIŁ♥️ŚĆ!" ZOSTAŃ RODZINĄ ZASTĘPCZĄ! KAMPANIA SPOŁECZNA 2020/2021 Poradnictwo Psychologiczno-Pedagogiczne interwencja kryzysowa "Senior w centrum"❗️❗️❗️ - Kampania społeczna na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych Pomoc społeczna Konkursy Ważne numery kontaktowe BIP Wersja kontrastowa

Cykl artykułów "Rodzicielski Rollercoaster"

A A A

Zaczęły się długo wyczekiwane wakacje. Czas odpoczynku, wyjazdów, spotkań z przyjaciółmi. Dla rodziców nastolatków to jednocześnie czas trudny, pełen wyzwań i obaw, bo dla młodzieży okres wakacyjny związany jest z wolnością, czasem spędzanym w grupie przyjaciół i znajomych, poznawaniem nowych osób. Pojawia się alkohol, papierosy, energii dodają powszechnie dostępne energetyki, inne substancje zmieniające świadomość.
W grupie można, a nawet trzeba pozwolić sobie na więcej. Przypadkowy seks? Nie wypada odmówić. Przynależność dla młodego człowieka jest niezwykle ważna. Przynależność do grupy rówieśniczej rzecz jasna.
Rodzice chcą chronić swoje dzieci przed różnymi zagrożeniami, chcą ich ustrzec od popełniania błędów zagrażających zdrowiu i życiu. Niestety nie są w stanie nieustannie kontrolować zachowania, kontaktów i decyzji swoich dorastających dzieci, które przecież wiedzą lepiej, bo są prawie dorosłe. „Prawie” robi różnicę.
Dla nastolatków dorosłość to głównie prawa, a nie odpowiedzialność i obowiązki. „Jak dorosnę, to będę robić to, co chcę, będę mógł wreszcie kupić sobie fajki i alkohol i starym nic do tego” – tak myśli co drugi nastolatek zapominając o tym, że korzystając ze swoich praw może narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo, że jego decyzje i wybory mogą zagrażać zdrowiu i życiu. Jak my-dorośli możemy pomóc naszym dzieciom przetrwać ten trudny czas dorastania? Czy to jest w ogóle możliwe? Czy dzięki karom, zakazom i „szlabanom” nasze dzieci przestaną podejmować ryzykowne zachowania? Czy więcej wolności wpłynie na ich odpowiedzialność i umiejętność przeciwstawienia się grupie rówieśników, którzy namawiają do złego?
Czy my – rodzice mamy jeszcze jakiś wpływ na nasze dorastające dzieci? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi w naszym wakacyjnym cyklu artykułów i spotkań radiowych pt. "Rodzicielski Rollercoaster".
42926 odwiedzin
powiat sochaczew powiat sochaczew powiat sochaczew powiat sochaczew