Do zadań własnych powiatu, w zakresie opieki nad rodziną i dzieckiem, realizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie, należy między innymi:
- Zapewnienie opieki i wychowania dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodzicielskiej, w szczególności przez organizowanie i prowadzenie całodobowych placówek opiekuńczo-wychowawczych, dla dzieci i młodzieży, w tym placówek wsparcia dziennego o zasięgu ponadgminnym, a także tworzenie i wdrażanie programów pomocy dziecku i rodzinie. Skierowanie dziecka pozbawionego częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej do całodobowej placówki opiekuńczo-wychowawczej może nastąpić po wyczerpaniu możliwości udzielenia pomocy rodzinie naturalnej lub umieszczenia w rodzinie zastępczej. Dziecko pozbawione opieki rodzicielskiej może być umieszczone w placówce opiekuńczo-wychowawczej następującego typu:
- interwencyjnego (pogotowie opiekuńcze),
- rodzinnego (rodzinny dom dziecka),
- socjalizacyjnego (dom dziecka)
Placówka zapewnia dziecku całodobową ciągłą lub okresową opiekę i wychowanie oraz zaspokaja jego niezbędne potrzeby bytowe, rozwojowe, w tym emocjonalne, społeczne, religijne, a także zapewnia korzystanie z przysługujących świadczeń zdrowotnych i kształcenia. Pobyt dziecka w całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej powinien mieć charakter przejściowy - do czasu powrotu dziecka do rodziny naturalnej lub umieszczenia w rodzinie zastępczej. W realizacji powyższego zadania Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ściśle współpracuje z sądem, kuratorami, ośrodkami adopcyjno-opiekuńczymi, innymi powiatowymi centrami pomocy rodzinie, ośrodkami pomocy społecznej oraz placówkami opiekuńczo-wychowawczymi.
Na terenie naszego powiatu funkcjonuje całodobowa placówka opiekuńczo - wychowawcza typu socjalizacyjnego – Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Giżycach
http://powgizyce.pl/
Nie za górami, nie za lasami, a w centrum Mazowsza, w malowniczej wsi Giżyce, w starym, XVII wiecznym pałacu dziedzica Suskiego mieszkają dzieci. Dzieci mają zapewnioną tutaj całodobową opiekę i wychowanie. Zespół wychowawczy wspiera rozwój swoich podopiecznych, mając na uwadze dobro i poszanowanie ich praw.
|
- Realizacja porozumień pomiędzy powiatami dotyczących dzieci umieszczonych w całodobowych placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
- Pokrywanie kosztów utrzymania dzieci z terenu powiatu, umieszczonych w całodobowych placówkach opiekuńczo-wychowawczych, również na terenie innego powiatu. Za pobyt dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej opłatę ponoszą, do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania, rodzice dziecka a także opiekunowie prawni. Powyższą opłatę ustala, w drodze decyzji administracyjnej, PCPR. Rada Powiatu w Sochaczewie w dniu 29.06.2007r. uchwałą nr XII/52/2007 określiła warunki częściowego albo całkowitego zwalniania rodziców , osób pełnoletnich lub ich rodziców, a także opiekunów prawnych lub kuratorów z opłat za pobyt dziecka lub pełnoletniego wychowanka w placówce opiekuńczo-wychowawczej.
- Przyznawanie pomocy pieniężnej na usamodzielnienie i kontynuowanie nauki osobom opuszczającym całodobowe placówki opiekuńczo-wychowawcze. Osoba pełnoletnia opuszczająca niektóre typy placówek zostaje objęta pomocą, mającą na celu jej życiowe usamodzielnienie i integrację ze środowiskiem poprzez pracę socjalną, a także pomocą: pieniężną na usamodzielnienie,pieniężną na kontynuowanie nauki,w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych, w tym w mieszkaniu chronionym, w uzyskaniu zatrudnienia, na zagospodarowanie - w formie rzeczowej. Przyznanie ww. form pomocy dotyczy osób opuszczających niżej wymienione typy placówek:
- całodobowe placówki opiekuńczo wychowawczych typu rodzinnego i socjalizacyjnego,
- domy pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie,
- domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży,
- zakłady poprawcze,
- specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze,
- schroniska dla nieletnich,
- młodzieżowe ośrodki socjoterapii (zapewniające całodobową opiekę),
- młodzieżowe ośrodki wychowawcze.