18-08-2022 11:48
Nastolatek wkracza powoli w świat dorosłych, buduje swoją tożsamość i niezależność, korzysta z wolności, podejmuje decyzje i byłoby dobrze gdyby ponosił ich konsekwencje. Jak już pisaliśmy wcześniej na jego drodze pojawiają się bardzo kuszące substancje psychoaktywne. Nastolatek sięga po nie chętnie, nie zawsze mając świadomość do czego to może prowadzić. My – rodzice chcielibyśmy uchronić dzieciaki przed skutkami używek, nie możemy jednak spowodować, że nasza pociecha ich nie spróbuje. Mimo zakazów i gróźb dziecko prędzej czy później zetknie się z tymi substancjami. Pozostaje nam odpowiedź na pytanie:
Czy powinniśmy reagować? A jeśli tak to kiedy? Co możemy zrobić?
Przede wszystkim pamiętajmy, że to my jesteśmy odpowiedzialni za nasze niedorosłe dziecko, jeśli zdarza mu się wypijać alkohol to może wiązać się z innymi zachowaniami ryzykownymi, skutkującymi zagrożeniem zdrowia i życia. Powinniśmy reagować zawsze. Kiedy zdarzyło się to po raz pierwszy zacznijmy od rozmowy, od ustalenia na nowo granic i zasad dotyczących używek. Dziecko musi się dowiedzieć jakich zachowań nie tolerujemy i jakie konsekwencje poniesie jeśli złamie te zasady. Ważne, żeby rozmowa była spokojna, życzliwa i rzeczowa, żeby to był dialog nie monolog. Dajmy też dziecku możliwość wyrażenia swoich uczuć i potrzeb. Zasady dotyczące alkoholu i innych używek ustalamy wspólnie. Powinny być dla wszystkich członków rodziny jasne, zrozumiałe i konsekwentnie przestrzegane. Zapewnij dziecko o wsparciu i gotowości pomocy i zaufaj. Może się okazać, że to był jednorazowy wybryk i sprawa jest zamknięta, gorzej jeśli sytuacja się powtarza. Nasz nastolatek wraca pod wpływem alkoholu, z portfela giną drobne, a on znika z domu na długie godziny, nie chce rozmawiać, nie przyznaje się do tego, że pije i ma w nosie wasze zasady i ustalenia. Co wtedy?
Wszelkie kłótnie, groźby i próby kontrolowania nie pomogą. To czas na szukanie pomocy na zewnątrz. Skontaktuj się z psychologiem, z najbliższą Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną. Zapraszamy też do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie. Specjaliści pomogą Ci w ocenie stopnia zagrożenia i wskażą punkty pomocy specjalistycznej. Być może zachowanie dziecka wiąże się z jego problemami, o których nie wiesz, być może potrzebuje pomocy , bo nie radzi sobie w grupie rówieśniczej, może jest to związane z odrzuconą miłością. Być może to właśnie wołanie o pomoc. Pamiętajmy o tym, że szantaż, kary, nadmierna kontrola nie rozwiążą żadnej trudnej sytuacji. Dobrze byłoby zadbać także o swoje potrzeby i emocje. Nasze zdenerwownie, podniesiony głos i krytyka nie pomogą podczas rozmowy z nastolatkiem, wręcz przyniosą skutek odwrotny. Rozmowa ze specjalistą pomoże nam spojrzeć na nasz problem i problem naszego dziecka z dystansem jak również pozwolą wypracować nowe sposoby radzenia sobie jeśli stare zawiodły.